Nawigacja
Galeria
FAQ
Kontakt
Forum
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 230
Nieaktywowany Użytkownik: 1
Najnowszy Użytkownik: Ela1282
Na Forum
Najnowsze Tematy
Debata o łowiectwie
Meopta 2019
Edukacja myśliwego
Steel Action
Fiocchi Hornady SST
Najciekawsze Tematy
Edukacja myśliwego [152]
Amunicja myśliwsk... [105]
Broń myśliwska-sp... [80]
Ciekawostki myśli... [73]
Zakaz strzelania ... [73]
Knieja-Kwidzyn
facebook
Zobacz Temat
forum myśliwych-broń, amunicja myśliwska, przyrządy optyczne, giwera.ubf | Z giwerą w łowisko! | Giwera- Broń
Strona 1 z 5 1 2 3 4 > >>
Autor Broń myśliwska-sprawy ogólne
adm
Super Administrator

Miejscowość: Kwidzyn
Data rejestracji: 07.04.10
Dodane dnia 12-06-2011 11:57
Tu możemy pisac o broni mysliwskiej i zakładać tematy z tym związane.

Edytowane przez adm dnia 22-07-2012 07:07
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Broń myśliwska
TK
Użytkownik

Miejscowość: Gdynia / UK
Data rejestracji: 14.03.11
Dodane dnia 29-06-2011 16:43
Wprawdzie głosowałem w ankiecie na tej stronie ale nie bardzo rozumiem co ona daje? Jeżeli można chciałbym znać zdanie na temat.
Darz Bór
tk69t Wyślij Prywatną Wiadomość
adm
Super Administrator

Dodane dnia 29-06-2011 20:58
TK, jak zapewne się domyślasz każda broń powinna podlegać przystrzelaniu. Można zapytać się po co? np.śrutówka. Otóż wydaje mi się, że nadal panuje pogląd, czym mocniejszy ładunek(prochu, śrutu) tym lepiej broń skupia śruciny w celu. Sama ankieta miała zachęcić polujących do sprawdzenia swojej broni zarówno pod względem przystrzelania śrutem jak i kulą. Skąd pytania. Z autopsji. Ciężko zweryfikować sprawność broni, którą tradycyjnie się używa w łowisku ( sezon na kaczki zbliżający się) w strzelaniu do rzutek.
Odpowiem jeszcze na pytanie z działu amunicja o uruchomieniu forumsmiley hmmm cóż ...spróbujmy smiley
DB
Edytowane przez adm dnia 29-06-2011 21:25
Kulwap
Użytkownik

Data rejestracji: 12.06.11
Dodane dnia 06-07-2011 12:56
Pójdę dalej i powiem, że broń powinna być nie tylko przystrzeliwana, ale tak, jak samochody, np. co 2 lata sprawdzana u rusznikarza. Takie sprawdzenie trwa ok. 20 minut i nie powinno być droższe niż 20zł. Rusznikarz sprawdzi najważniejsze rzeczy, jak luzy, wżery, spust, montaż. Jeżeli broń jest dość często używana i niestety tylko od czsu do czasu prawidłowo czyszczona, to za jakieś 15zł. wyczyści nam fachowo broń włącznie z usunięciem tombaku z przewodu lufy. To są w sumie proste zabiegi, ale sam wiem, że wiele osób myśli, że potrafi dobrze czyścić broń. Prawda jest taka, że broń jest powierzchownie czyszczona i zalewana olejem. Potem taki sztucer stoi w szafie i olej wciska się wszędzie, nawet do spustu powodując, że działa tragicznie. Wiem, o czym piszę.
Sam to przerabiałem.

Darz Bór
Adam3006
Moderator

Miejscowość: Powiat białogardzki
Data rejestracji: 04.07.11
Dodane dnia 06-07-2011 16:32
Ups ja zalewam olejem wd40 jak kolega wyżej pisze od dzis kończe z tymsmileyOstatnio Łowiec Polski poddał temat dyskusyjny czy zgodne z prawem są przeglądy broni. Nie znam się na prawie ale wydaje się , że dobrze jest cos takiego ktoś patrzy na broń sprawdza mniej przychylnie niż my sami na swoja tym bardziej jak Kolega wyżej wspomina nie każdy dba jednakowo bądź potrafi to zrobić.
db

W wolnych chwilach leśny piechur.
Myśliwy niestowarzyszony.
DB
Kulwap
Użytkownik

Dodane dnia 06-07-2011 16:59
Z opowiadań dziadka pamiętam, jak mówił, że po przyjściu z łowiska najpierw czyścił broń. Wtedy ciężko było o dobrą broń i każdy dbał o nią bardziej niż o swoją ......
A dzisiaj wielu ma kilka albo kilkanaście sztuk w szafie i powiedzmy szczerze wielu czyści ją jak ma czas. Jak była nowa, to codziennie była oglądana i czyszczona.
A jak już się nią nacieszyliśmy, to jest czyszczona powierzchownie. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich. Znam wielu, którzy wręcz pieszczą swoją starą broń, nawet pamiętające młodość Lenina iże i tozy.
Ja jestem przekonany, że warto co jakiś czas dać fachowcowi swoją broń do przeglądu. Nie jest to naprawdę wielki koszt.
Ps.
Nie mam umowy z jakimś rusznikarzem.

Darz Bór
Adam3006
Moderator

Miejscowość: Powiat białogardzki
Data rejestracji: 04.07.11
Dodane dnia 06-07-2011 17:05
Dlatego mi sie wydawało ze tak postępując(zalać lufę wd40) robię właściwie no w każdym razie mniej szkody. Jak wspomniałem kończe z procederem.
db

W wolnych chwilach leśny piechur.
Myśliwy niestowarzyszony.
DB
Kulwap
Użytkownik

Dodane dnia 06-07-2011 17:11
Jeszcze jedna sprawa.
Nie czytałem Łowca, ale ja jestem przeciwko obowiązkowi przeglądu broni przez rusznikarzy. O to powiniwn każdy dbać sam.
Co innego coroczne spotkania w celu przystrzelania broni. Nie chodzi tu o srogą komisję, która albo dopuści broń, albo nie, ale o spotkanie w gronie kolegów, pogawędzenie i spokojne strzelanie do makiety rogacza zza stołu na 100m.
Jeśli ktoś spokojnie, bezstresowo z pozycji siedzącej nie trafi 3 razy do tarczy, to ma rozregulowaną lunetę, lużny montaż, albo sam musi iść do okulisty.
Nie trzeba trafić samych dziesiątek, ale jak ktoś ulokował 3 kule w cewkach, to nie powinien mieć odstrzału. Szkoda zwierzyny.
Jest tak, czy mam rację?

Darz Bór
adm
Super Administrator

Dodane dnia 06-07-2011 20:54
Oczywiście, że masz rację nikt nie robi pod górkę tym bardziej, że razem polujemy i znamy się doskonale zawsze można temat omówić co jest przyczyną (zmiana amunicji, luz na montażu czy inna przyczyna), ale przyczynę "siania'' po typowej tarczy trzeba znaleźć.

Chyba, że jak Kulwap prawi to umiejętności strzelca to zmienia postać sprawy. Wówczas wypada poćwiczyć!
Kto wie być może Skandynawowie mają rację zezwalając myśliwym na odstrzał zwierzyny tym, którzy osiągnęli zadowalający wynik.
Adam mam nadzieje, że na tej stronie nie wyczytałeś o takim sposobie konserwowania broni smiley
Darz Bór
Kulwap
Użytkownik

Dodane dnia 07-07-2011 10:43
Adam,
jeśli już "utopiłeś" broń w oleju, bo na przykład wyjeżdżasz na długi urlop, to postaw ją na lufie. Wtedy olej spłynie w kierunku lufy, a nie do zamka i i spustu.

Darz Bór
Kulwap
Użytkownik

Dodane dnia 07-07-2011 10:55
adm pokazał bardzo dobrą tarczę do przystrzeliwania broni. Jeżeli wszystkie przestrzeliny ułożą się w tym dużym czarnym punkcie o średnicy 4 cm, to spokojnie możemy polować do dopuszczalnej odległości 200m. I to bez brania poprawki, ponieważ, jak widać na tym zdjęciu, celowaliśmy 4 cm niżej.

adm, jeżeli masz taką możliwość, to wstaw tą tarczę dla kolegów, którzy chcą mieć ją dla siebie jako załącznik do wydrukowania.

Nie wiem, jak jest u skandynawów z odstrzałem saren i dzików, ale żeby dostać pozwolenie na odstrzał łosia, to muszą trafić jego makietę w ruchu. Podobnie, jak nasz dzik w przebiegu, tylko dużo większy.

Darz Bór
adm
Super Administrator

Dodane dnia 08-07-2011 08:07
Tarcza do przystrzeliwania- proszę http://www.knieja.ubf.pl/articles.php?cat_id=5
Darz Bór
Edytowane przez adm dnia 08-07-2011 08:10
Kulwap
Użytkownik

Dodane dnia 08-07-2011 09:35
Super!
Teraz każdy może sobie ją wydrukować i sprawdzać swój sprzęt.
Jest wiele modeli tarcz, ale ta jest bardzo dobra, ponieważ jeśli przestrzeliny układają się poza środkiem, to od razu wiem ile klików muszę kręcić, aby dobrze ustawić lunetę.

Darz Bór
Graf
Użytkownik

Miejscowość: mazowieckie
Data rejestracji: 10.08.11
Dodane dnia 10-08-2011 20:18
Witam . Przegladam Koledzy strony internetowe i zastanawia mnie malejąca popularność kalibru 16 w dubeltówkach. O kniejówkach już nie wspomnę, chyba już tylko stare dryllingi mają ten kaliber w ofercie. Oczywiste jest ze przewagę ma kaliber 12 ale skąd ta popularność kalibru 20/70 nad 16-ką.
DB Graf
szarak
Moderator

Miejscowość: suwalskie
Data rejestracji: 30.07.11
Dodane dnia 11-08-2011 08:03
Producenci doszli do wniosku ze różnica między 16 a 20 jest tak mała ze warto lobbować kaliber mający nie znacznie mniej śrutu a waga w delikatnej broni jaką jest 20 warto inwestowac w nią. Jeżeli ktos potrzebuje mocniejszy ładunek zawsze może wybrac w 20/76.
wilga 85
Użytkownik

Miejscowość: okolice/Ostródy
Data rejestracji: 12.09.10
Dodane dnia 12-08-2011 10:36
Poza wymienionymi a także chyba .410 są inne kalibry mniej lub bardziej znane(popularne)?
kasia-wen Wyślij Prywatną Wiadomość
Kulwap
Użytkownik

Dodane dnia 12-08-2011 12:22
Kalibrów śrutowych jest wiele. Ale jaki sens jest kupować coś, co tak samo działa, jak to nam znane z tą różnicą, że jest dużo droższe i ciężkie do kupienia.
Ile sklepów w Polsce posiada kal. 10?
Zapewne nie jest ich dużo, które mają na składzie 12/89.
Kal. 410 jest bardzo fajny do nauki dzieci w polowaniu na gołębie. Ale nie należy tego małego kalibru niedoceniać. Z niego można strzelić prawie wszystko łącznie z dużymi odyńcami używając popularnych brenek.
Kal. 20 jest wręcz idealny dla damskich rąk i "fachurów". 20/76 ma prawie taką samą naważkę śrucin, jak 12/70. Za to baskila jest bardzo zgrabna, delikatna.
Pięknie wygląda dryling kulowy z taką lufą śrutową.

Darz Bór
szarak
Moderator

Miejscowość: suwalskie
Data rejestracji: 30.07.11
Dodane dnia 14-08-2011 16:07
Do tego co napisał Kulwap, dodaj wilga 410magnum bo chyba w takim tez wystepuje oraz małe kalibry 24,28,14 i ogrodowe 9 i 12mm na szpaki w sadach ,nie u nassmiley
DB szarak
KarolK
Użytkownik

Miejscowość: Okręg Słupsk
Data rejestracji: 20.12.10
Dodane dnia 14-08-2011 19:07
Ciekawa broń we wspominanych przez Kol. kalibrach
http://www.kalibr.ru/mag/7/oh_re.htm

Interesuje mnie wszystko co jest związane z łowiectwem.
adm
Super Administrator

Dodane dnia 14-08-2011 21:58
ad. szarak .410 z całą pewnością występuje z komorą 76.
Kalibry w przełożeniu na mm.
http://www.hoferwaffen.com/hofer_52s.php?id=40&lang=en

Darz Bór
Strona 1 z 5 1 2 3 4 > >>
Skocz do Forum:

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Ankieta
Jakich rozmiarów czoków używasz podczas polowania na kaczki?

0,5: 0,75

0,5: full

0,75: full

0,25: 0,5

Różnych w zależności od formy polowania

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.

Z giwerą w łowisko!
1,053,861 Unikalnych wizyt