Nawigacja
Galeria
FAQ
Kontakt
Forum
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 230
Nieaktywowany Użytkownik: 1
Najnowszy Użytkownik: Ela1282
Na Forum
Najnowsze Tematy
Debata o łowiectwie
Meopta 2019
Edukacja myśliwego
Steel Action
Fiocchi Hornady SST
Najciekawsze Tematy
Edukacja myśliwego [152]
Amunicja myśliwsk... [105]
Broń myśliwska-sp... [80]
Ciekawostki myśli... [73]
Zakaz strzelania ... [73]
Knieja-Kwidzyn
facebook
Zobacz Temat
forum myśliwych-broń, amunicja myśliwska, przyrządy optyczne, giwera.ubf | Z giwerą w łowisko! | Giwera- Amunicja
Strona 1 z 6 1 2 3 4 > >>
Autor Amunicja myśliwska- sprawy ogólne.
adm
Super Administrator

Miejscowość: Kwidzyn
Data rejestracji: 07.04.10
Dodane dnia 12-06-2011 10:50
Tu piszemy o amunicji i możemy zakładać tematy z tym związane.

Nie wiem ilu myśliwych z takim żalem rozstaje się z pociskiem TSX elaborowanym przez Czechów ale ja osobiście w momencie zakończenia produkcji czekam na następcę. Takim ma być XRG. Czy godnym to pewnie rynek zweryfikuje. O ile cena będzie w miarę rozsądna a chyba trzeba przyjąć, że może być w granicy 7 zł. nie wróżę mu sukcesu. Póki co należy przemyśleć Noslera, może to będzie sympatia od pierwszego strzału?smiley
Edytowane przez adm dnia 22-07-2012 07:07
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Amunicja myśliwska
Kulwap
Użytkownik

Data rejestracji: 12.06.11
Dodane dnia 27-06-2011 18:36
7 zł, to trochę dużo, jak na czeską amunicję.
Nie tak dawno Szuster miał w ofercie Geco po 190 zł za 50 sztuk. Amunicja świetna i dość tania. Jest to niecałe 4 zł za sztukę.
DB Kulwap

Darz Bór
adm
Super Administrator

Dodane dnia 27-06-2011 20:35
Kulwap przyznam szczerze, że nigdy nie brałem pod uwagę tej amunicji (moja wina)być może dlatego, że nigdy nie trafiłem na informacje bardziej szczegółowe o niej.Jak na ,, mola'' to dla mnie zbyt mało kartonik amunicji a sprzedawcom niezbyt ufam. Byłbym wdzięczny za przybliżenie tej amunicji. Mianowicie; czy elaborują swoją czy tez z racji pokrewieństwa z RWS wkładają Hmantel badź Tmantel ? A cena , ktorą podałeś ..fakt interesująca.
Dziękuję
DB
Edytowane przez adm dnia 27-06-2011 20:36
Kulwap
Użytkownik

Dodane dnia 27-06-2011 21:25
Przyznam się bez bicia, że tej amunicji używam od kilkunastu lat i jestem zadowolony. Dawniej kupowałem w Niemczech (mam tam możliwość kupna) za 50 DM za paczkę. W paczkach po 50 sztuk jest sprzedawana jako target. Niby, że można używać na strzelnicy i nie trzeba co jakiś czas otwierać nowej paczki, tylko jest duży zapas. Jest to ta sama amunicja, co pakowana po 20 sztuk, tylko tańsza. I dobrze. Obecnie w Niemczech kosztuje 50 euro. Jak Szuster zrobił wieeeelką obniżkę cen i obniżył cenę amunicji do normalnej ceny niemieckiej, to kupiłem u niego dość duży zapas. Wystarczy na kilka lat normalnego polowania.
Amunicja ta to normalny półpłaszcz. Ale co więcej potrzeba?
Nie chcę się chwalić, ale byk po strzale komorowym poszedł mi najdalej 50 metrów. To samo z odyńcem. Sarny odchodzą po kilka do kilkunastu metrów.
Poza tym chodzenie za postrzałkiem w krzakorach, to sama adrenalina. A tego w łowiectwie szukamy najbardziej. Dziecinny strzał za ucho nie wchodzi w rachubę. Tak nie poluje prawdziwy nemrod, żądny emocji i przeżyć.

Zadzwoń do Szustera, czy jeszcze ma tą ammo w ofercie. Jeśli nie, to w kilka osób można kupić zestaw do elaboracji i samemu robić "kulki".
Lepszej niż zrobionej samemu nie dostanie się żadnej amunicji. Do elaboracji najlepiej jest używać łusek wystrzelonych ze swojego sztucera. Łuski takie mają idealnie odciśniętą komorę nabojową.

Darz Bór
TK
Użytkownik

Miejscowość: Gdynia / UK
Data rejestracji: 14.03.11
Dodane dnia 29-06-2011 16:30
Witam. adm zdaje się postanowił uruchomić forumsmiley Wracając do tematu. Na stronie Szustera sa dane tej amunicji http://www.szuster.com.pl/katalog/geco/geco.htm. Sam nie u, żywam ale znam bardzo wiele pochlebnych opinii na temat Geco. Sam nigdy też nie strzelałem z tsx ani tej wcześniejszej nawet nie znam nikogo kto uzywał ale w sklepie kiedyś spotkałem sie z opinią że ta amunicja niszczy lufy. Darz Bór Koledzy
tk69t Wyślij Prywatną Wiadomość
adm
Super Administrator

Dodane dnia 29-06-2011 21:17
TK- faktycznie jest tam tabela balistyczna...dziękuję. Czy Triple shock bądź XLC niszczy lufy. A czy amunicja w stalowym, płaszczu nie niszczy? W myśl tej zasady dojdziemy, że lufa w broni bardzo krótko żyje...bo to fakt smileyWydaje się mi, że to raczej kwestia ostrożności na nowinki....''nie znam nie używam''. Wyżej Kulwap pisze o elaboracji...czy to grzech? Znam sporo myśliwych, którzy na głos robienia kulek kręcą przecząco głową.
Kulwap- strzałem za ucho oczywiście! u mnie co najwyżej przez przypadek. Nawet przy tak rekomendowanych pociskach jakimi są monolity( oddanie prawie w pełni swojej masy, itd) widywałem jak daniel potrafił odejść. Wspominasz o elaboracji ciągle mam wrażenie, że nadal posiadam zbyt małą kulturę techniczną..ze smutkiem to stwierdzam smiley Nie mniej jestem pełny podziwu a w przyszłości kto wie.
Darz Bór
Kulwap
Użytkownik

Dodane dnia 01-07-2011 17:44
Myśliwi, którzy przecząco kręcą głowami i nie chętni są elaborować amunicji też mają rację.
Jeżeli ktoś tylko poluje i naprawdę sporadycznie jest na strzelnicy aby oddać kilka strzałów potrzebnych do zaliczenia corocznego przystrzeliwania broni, ten nie potrzebuje elaborować. No ile może zużyć amunicji. Powiedzmy, że łowczy co sezon daje mu 1 byka, 2 łanie, 1 cielaka, 1 rogacza, 3 kozy, 2 kożlaki i 6 dzików.
Mamy 16, powiedzmy z poprawkami 20 naboi. Na strzelnicy 10 i na sprawdzanie co kilka miesięcy też 10 naboi. Mamy raptem 2 paczki amunicji, która mu jest potrzebna. Jeżeli Szuster dalej ma Geco po 190zł., to 2 paczki po 50 sztuk wystarczą na 2,5 - 3 lata. W tym czasie chyba więcej wyda na wodę rozmowną.

Inna sprawa, jeżeli ambitny nemrod chce od czasu do czasu pojechać na zawody, a i przed nimi trenować, żeby nie być ostatnim, to potrzebuje powiedzmy te 50 do 100 sztuk naboi na miesiąc. Są to minimalne ilości, które będą potrzebne.
Wtedy opłaca się w kilku złożyć na zestaw do elaboracji. Nie musi być ten najdroższy. Katalogi amerykańskie i np. niemieckie mają takie zestawy. Proch można dobrać taki, który pasuje do kilku kalibrów. Kupując pociski dla kilku myśliwych też dostanie się upusty. Najtańsze są spłonki.
Jeżeli będziemy bardzo dokładnie pracować, to nawet bez szukania tej naj, naj, najlepszej dla naszej lufy elaboracji będziemy mieli amunicję, która tak celnie strzela jak ta z górnej półki. Ale tylko za jedną trzecią ceny.
I oto chodzi w tej elaboracji.

Darz Bór
adm
Super Administrator

Dodane dnia 05-07-2011 17:09
Kulwapie wyczerpująco odpowiedziałeś na post. Przeczące kręcenie głową Kolegów po lufie słyszących o elaborowaniu jakich znam to raczej fakt braku zaufania bądź pasji lub dla zasady nie bo nie. Pisząc o dokładnej pracy nawet nie uwzględniam faktu niedokładności...dla mnie osoba elaborująca to swoisty aptekarz z wysoką kulturą techniczą. Nie mniej dziękuję za pozostałe wskazówki. Zastanowiła mnie jedna sprawa
Kulwap napisał/a:
Do elaboracji najlepiej jest używać łusek wystrzelonych ze swojego sztucera. Łuski takie mają idealnie odciśniętą komorę nabojową.
rozumiem tych markowych łusek także?
Darz Bór!
Kulwap
Użytkownik

Dodane dnia 05-07-2011 21:34
Chodzi o to, że łuski, czy naboje nowe są zrobione z takimi parametrami, że pasują do każdego sztucera fabrycznego. Mówiąc prosto są to wyroby z tolerancyjnymi wymiarami. Taki nowy nabój wystrzeli w danej lufie i tak jakby dopasuje się do niej idealnie. Z tej łuski zrobiony nabój będzie najlepiej pasował do tej właśnie lufy i może się zdażyć, że np. w innym sztycerze zamek nie będzie chciał się lekko zamknąć, lub zamknie się za lekko. Takie naboje będą idealnie leżały w komorze nabojowej, przez co i ciśnienie będzie jak nie takie same, to różnice będą minimalne. Prędkość pocisków też będzie bardzo podobna i,jak można sobie wyobrazić, celność będzie lepsza niż fabrycznych.
Jeżeli jeszcze będziemy ważyli każdy pocisk i do elaboracji weżmiemy tylko te z najmniejszą tolerancją wagową, to naprawdę zrobimy taką amunicję, że jak skupienie będzie liche, to tylko nasza wina.
Na początek radzę poczytać o elaboracji i z jakimś doświadczonym kolegą próbować robić. Zapewne są na tym forum koledzy z wielkim doświadczeniem i napiszą coś, co ja zapomniałem, lub przeoczyłem. Jeżeli jeszcze takich kolegów nie ma, to wkrótce będą. Gwarantowane.

Darz Bór
Kulwap
Użytkownik

Dodane dnia 05-07-2011 21:38
"Taki nowy nabój wystrzeli w danej lufie i tak jakby dopasuje się do niej idealnie."

Wkradł się mały błąd......

Oczywiście po strzale łuska dopasuje się idealnie do komory nabojowej.

Darz Bór
hunt22
Użytkownik

Miejscowość: Żnin
Data rejestracji: 26.01.11
Dodane dnia 22-08-2011 11:40
Witam
Pytanie dotyczy zamieszczonego zdj.http://img145.imageshack.us/img145/5637/naboje.jpg
Jaki ma wpływ osadzenie pocisku na celność lub ewentualne bezpieczenstwo.Dzięki za odpowiedż

hunt 29
Darz Bór
Edytowane przez hunt22 dnia 22-08-2011 11:41
20792168 Wyślij Prywatną Wiadomość
szarak
Moderator

Miejscowość: suwalskie
Data rejestracji: 30.07.11
Dodane dnia 22-08-2011 18:25
W strzelaniu precyzyjnym ma duże znaczenie, teoretycznie w łowiectwie chyba nie aż tak. Nie pytam jaka to firma ale to świadczy o braku właściwej kontroli na taśmie produkcyjnej. Ostatnio dość głośno mówilo się w gronie myśliwych o takiej różnicy osadzenia pocisku w amunicji Norma.

Póty dobrze, póki człek za zwierzem idzie, ale źle kiedy zwierz już człowieka szuka- Darz Bór
Kulwap
Użytkownik

Dodane dnia 23-08-2011 10:15
Takie kiepskie , niechlujne osadzenie pocisków ma duże znaczenie i w strzelaniu precyzyjnym i na polowaniu. Nabój z pociskiem osadzonym głębiej wytworzy większe ciśnienie i co za tym idzie większą prędkość pocisku. Najprawdopodobniej taki pocisk poleci wyżej od prawidłowo osdzanego. Ciśnienie nie będzie aż takie, że rozerwie zamek, ale odczujemy większe kopnięcie.
Jeżeli chcemy mieć powtarzalną amunicję, to proponuję każdą zakupioną paczkę (a lepiej jak kupimy ich więcej) napierw mierzyć długość, potem ważyć i segregować te jednakowe. Tak z 4 paczek mamy 2,5 ale na pewno dobre.

Darz Bór
adm
Super Administrator

Dodane dnia 26-09-2011 17:26
Kolega xand sprowokował temat literatury dostepnej na naszym rynku. I bardzo słusznie. Tym tropem dojdziemy do tego o czym się mówi na kursach dla nowowstepujących adeptów łowiectwa a także do tego co czytamy lub co nam rynek oferuje. Jednych to mniej interesuje innych bardziej. Dlatego wrzucam tabelę, która została opracowana na podstwie niżej wymienionych opracowań anglojęzycznych. Ten kto jest zdania, że szrapnel jest właściwym wyborem i tak nie zmieni swojej opinii smiley Jedyne co zmieniłem to oznakowałem masę pocisku w %, którą zachowuje pocisk.

Darz Bór.
j@rek
Użytkownik

Data rejestracji: 26.08.11
Dodane dnia 27-09-2011 09:26
Chyba nie wszędzie tak jest że kurs jest robiony tylko po łebkachsmiley. Wykładowcy na kursach starają się temat przybliżyć broni i amunicji. W jakim stopniu to pewnie bardzo różnym. Wiedza idzie do przodu więc można mieć nadzieję że pewne elementy też zostaną bardziej młodym mysliwym przyblizone.
DB j@rek
xand
Użytkownik

Data rejestracji: 26.09.11
Dodane dnia 27-09-2011 20:25
j@rek napisał/a:
Chyba nie wszędzie tak jest że kurs jest robiony tylko po łebkachsmiley. Wykładowcy na kursach starają się temat przybliżyć broni i amunicji. W jakim stopniu to pewnie bardzo różnym. Wiedza idzie do przodu więc można mieć nadzieję że pewne elementy też zostaną bardziej młodym mysliwym przyblizone.
DB j@rek

Może należałoby je również przybliżyć kolegom bardziej leciwym stażem. Jaką kolega amunicję preferuje? smiley
DB
Kulwap
Użytkownik

Dodane dnia 28-09-2011 08:49
Dla myśliwych, którzy polują w Polsce, albo od czasu do czasu w krajach ościennych, a nawet w za Uralem, idealny kaliber to 308 Win. Jak ktoś chce, to 30-06. Nie potrzeba stoperów 458 Win, czy 600 NE. Po co?
Dla mnie myśliwy powinien mieć 2 sztucery. 308 i 223. Boka na strzelnicę i pióro i jeżeli czasami jedzie do Afryki, to 375H&H. Chociaż ten ostatni można wypożyczyć na miejscu. Jeżeli kogoś stać, to może mieć jeszcze wiele flint i sztucerów w szafie, ale wiem, że najczęściej używane będą te lubiane i pasujące. Inne leżą i leżą

Darz Bór
xand
Użytkownik

Data rejestracji: 26.09.11
Dodane dnia 28-09-2011 10:45
No ale mówimy o pociskach, a nie kalibrach czy nabojach (te wielkie kule po prostu były w tabelce i są tam w zasadzie porównawczo) ... poza tym nie ma czegoś takiego jak uniwersalny kaliber chociaż dla niektórych jedynym słusznym jest 6,5, dla innych tradycyjny 30.06 dla innych 308, a jeszcze inni twierdzą że 9,3x62 itd. Dla mnie celem jest posiadanie trzech sztucerów - jeden do podchodu i polowania zbiorowego w kal. 9.3x62 z biegówką, drugi na zasiadkę w kalibrze 30.06 z lunetą nocną i trzeci z lufą varmintową w kal. 5,6 (245 lub 223) na sarnę / lisa. Ideałem byłby jeszcze jeden w tym kalibrze nieco lżejszy do podchodu.
Wracając do pocisków to większość nowoczesnych jest elaborowanych w nabojach do w powyższych, tak więc powstaje pytanie jakie preferujemy konstrukcje "kulek" w zależności od polowanego zwierza i jaką mają one w praktyce balistykę końcową (jak zachowują się w celu - [regularność kanału postrzałowego, masa resztkowa pocisku] czy niszczą tuszę, dają przestrzał etc.) .
DB
Kulwap
Użytkownik

Dodane dnia 28-09-2011 13:37
No więc jeśli chodzi o pociski, to mnie wystarcza zwykły półpłaszcz, taki, jaki jest w amunicji Geco. Używam od wielu lat i chwalę je jako bardzo dobre. Kiedyś strzelałem z vulkanów, silver tipów i balistic tipów ale doszedłem do wniosku, że Geco półpłaszcz sprawdza się tak samo dobrze, jak inne. Nie będę się chwalił, ale od lat nie miałem straconej sztuki. Wszystko leżało najdalej 100 metrów od przyjęcia strzału.

Darz Bór
j@rek
Użytkownik

Data rejestracji: 26.08.11
Dodane dnia 28-09-2011 15:05
xand napisał/a:
Może należałoby je również przybliżyć kolegom bardziej leciwym stażem. Jaką kolega amunicję preferuje? smiley
DB

Nie bede strugał szpeca bo nie ma to sensusmileyJakis czas jestem mysliwym ale bardziej teoretykiem niz praktykiem .Z powodu braku czasu traktowałem łowiectwo ott...Troche sie oczytałem po forach więc tutaj zadałem pytanie o pocisk Noslera BallisticTip. Po dyskusji na forum i za radą w sklepie myśliwskim decyzje podjąłem o pocisku Partition.
DB
Strona 1 z 6 1 2 3 4 > >>
Skocz do Forum:

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Ankieta
Jakich rozmiarów czoków używasz podczas polowania na kaczki?

0,5: 0,75

0,5: full

0,75: full

0,25: 0,5

Różnych w zależności od formy polowania

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.

Z giwerą w łowisko!
1,053,838 Unikalnych wizyt