Nawigacja
Galeria
FAQ
Kontakt
Forum
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 201
Najnowszy Użytkownik: poshava
Na Forum
Najnowsze Tematy
Darz Bór!
Edukacja myśliwego
NICRO 608
Broń myśliwska-spraw...
nr 5 na kaczki
Najciekawsze Tematy
Edukacja myśliwego [144]
Amunicja myśliwsk... [107]
Broń myśliwska-sp... [86]
Ciekawostki myśli... [70]
Zakaz strzelania ... [64]
Knieja-Kwidzyn
facebook
 
Ciekawostki myśliwskie- kaliber 8,5x63/R (dla użytkowników zalogowanych)
 

Nawet sceptycy, którzy twierdzili, że sprawa rozwoju technicznego klasycznych sztucerów powtarzalnych dotarła do ściany i że nic już w nich nie można zmienić muszą dziś przyznać, iż konstrukcja S 404 jest przemyślana na tyle, że stawia tę broń na poziomie odmiennym, niż dotychczasowe repetiery. Osoby zaczynający przygodę z łowiectwem i mający większą kwotę do dyspozycji śmiało mogą tą broń uwzględnić. I rzeczywiście: rozwiązań zastosowanych w nowym Sauerze 404 trudno nie zauważyć, choć na zewnątrz zgrabny sztucer wpisuje się w stylistykę sprawdzonego modelu 202, do którego upodobniono już wcześniej samopowtarzalny S 303. Z ciekawych rozwiązań warto zauważyć:

-napinacz iglicy znajdujący się na końcu zamka,

-uniwersalny klucz znajdujący się w bączku z przodu łoża sztucera. Pozwala on na rozebranie broni niemalże na części pierwsze,

-regulacja twardości spustu. Możemy regulować do wartości: 550g, 750g, 1000g, 1250g,

-regulacja położenia spustu w dwóch płaszczyznach: przód-tył o 8mm oraz prawo-lewo w zakresie 5mm.

-dzięki intuicyjnej wymianie trzonu zamka możemy dowolnie wymieniać lufy z innymi kalibrami. Co więcej wysunięcie trzonu może być doskonałym zabezpieczeniem broni podczas podróży,

-nowy system montażu optyki na nowej 404-ce również wydaje się być ciekawym udogodnieniem. Magazynek posiada zabezpieczenie przed wypięciem. Cenowo S 404 jest zbliżony do konkurencji z Niemiec.

 

Przykładem praktycznego podejścia do polowania jest Versa Max broń posiadająca samoregulujący się systemem gazowy, który zapewnia niezawodne funkcjonowanie broni przy użyciu amunicji o łuskach 70, 76 i 89 mm. Zasada działania jest prosta: broń ma nie jeden, ale siedem otworów gazowych w lufie usytuowanych w komorze nabojowej, proporcjonalnie rozmieszczonych do długości łusek- im dłuższa łuska tym mniej otworów jest odsłoniętych. System jest samoczyszczący, co gwarantuje niezawodność broni w przypadku dużej liczby wystrzelonych ładunków..

 

3 lata temu debiutował amerykański sztucer Dimension firmy Thompson Center, który jest częścią Smith & Wasson. Dimesion jest klasyczną poza w designem, czterotaktową bronią myśliwską. Czy konstruktorzy przedobrzyli z awangardowym wyglądem zapewne pozostanie kwestią gustu. Na uwagę zasługuje możliwość adaptacji sztucera pod kątem polowania a także szybkiego jej rozkładania. Możliwości adaptacji są dość szerokie w systemie LOC (Locking Optimized Components). Zamki oraz magazynki są kompatybilne i zostały przygotowane w pakietach alfabetycznych i kolorystycznych ułatwiających dopasowanie poszczególnych części sztucera np. w pakiecie A kupujemy broń .204Ruger lub .223Rem, długość luf 22’’ o skoku gwintu odpowiednio 1:10’’ i 1:12’’- przy ewentualnej wymianie kalibru pozostaje nam dokupienie lufy. Niezależnie od zastosowanego pakietu cena sztucera oscyluje ok. 630$, decydując się na dodatkowy kaliber np. partii C zapłacimy za lufę 198$, zamek 127$, klucz dynamometryczny 65$, magazynek na 3 naboje 27$, łoże sztucera w kamuflażu 320$. Broń jest oferowana dla prawo i lewo ręcznych myśliwych.

 
Zasada przeładowywania sztucerów samopowtarzalnych polega na wykorzystaniu energii gazów prochowych odprowadzanych przez boczny otwór w lufie. Rozwiązanie takie jest tanie, niezawodne w działaniu przez producenta określone na 100000 przeładowań i stosunkowo proste. Podstawowe rozwiązania konstrukcyjne automatyki Heanel SLB 2000 zostały przeniesione także do sztucera Merkel SR 1 a to z powodu powiązań kapitałowych obu firm. Sam model Heanela to identyczna broń z Heckler und Koch, którego można spotkać na rynku wtórnym o tym samym symbolu. Sama konstrukcja była wcześniej wykorzystywana w broni HK 660 i HK 770. Wracając do SLB- posiada zamek ryglowany przez obrót 6-ciu rygli, automatyka broni pozwala na stosowanie różnego rodzaju amunicji bez konieczności regulacji mechanizmu odprowadzania gazów. Sztucer występuje w osadzie drewnianej lub w Realtree w kalibrach 0,223 Rem; 7x64; .308 Win.; .30-06; 8x57 IS i 9.3x62 a także w kalibrach magnum: 7mm Rem.Mag.; 0,300 Win. Mag.. Zabezpieczenie broni postawiono na najwyższym poziomie. Design sztucera to pojęcie względne. Niektórzy twierdzą, że Heanel przypomina ,,wiosło" ale to chyba jedyna na rynku broń myśliwska samopowtarzalna mająca bezpiecznik działający na spust oraz na mechanizm uderzeniowy. No i jeszcze jeden atut, broń cenowo jest atrakcyjna w porównaniu z konkurencją.
 

W dzisiejszych czasach myśliwego trudno jest zaskoczyć nietypowym egzemplarzem broni. A gdyby tak (hybryda) kniejówka połączona została z systemem pump-action? Wszystko za sprawą niemieckiego inżyniera Christiana Scherpfa, który zdobył duże doświadczenie pracując w jednej niemieckich firm produkujących broń myśliwską. Później założył własną firmę Innogun. Przez kilka lat testów udoskonalał swojąkonstrukcję a broń nazwał Hybrid. Broń jest cięższa od kniejówki, wagą zbliżona do drylinga. W zależności od modułu zastosowanego 3,5-3,8kg. Przeładowywanie lufy kulowej odbywa się jak w ,,pompce’’. Atutem takiego repetowania jest możliwość oddania szybkich kolejnych strzałów, bez odrywania rąk i zmiany pozycji strzeleckiej. Do dyspozycji mamy kombinację magazynków 1, 3 i 5-cio nabojowych podpinanych od spodu. Lufy nie są ze sobą trwale zlutowane. Innogun oferuje do swojej kniejówki wkładki do lufy śrutowej, które mogą występować w wielu kalibrach gwintowanych, zamieniając naszą kniejówkę w ekspres. Broń posiada dwa spusty regulowane, które możemy indywidualnie ustawić. Konstrukcyjnie broń wymusiła bardzo mały kąt otwarcia lufy śrutowej po złamaniu, umożliwiając szybki załadunek śrutu do górnej lufy (12/76). Przemyślaną konstrukcją jest dwunastoryglowy zamek oraz system blokujący iglicę, która odblokuje się dopiero po całkowitym obrocie zamka w komorze nabojowej. Cena takiej hybrydy od 4990-5990 €.

 

Jak powstaje broń do benchrestu.

 
 
Browning Citori 725 Sporting i 725 Field kaliber 20 jest dostępny w nowej wersji. Lekka klasyczna strzelba wysokiej jakości nie różni się od innych modeli: m.in. system tłumienia odrzutu Inflex II(kierowanie kolby ku dołowi) i lufy Back-Bored( metoda wiercenia luf). W modelu Field możemy wybierać lufy o długości 26-28 cali w Sportingu 28, 30 i 32 cale. Cena w USA od 2460 $.
 
 
Elegancka, nowoczesna, stworzona dzięki najnowszym osiągnięciom firmy Benelli, śrutówka Ethos jest najbardziej oczekiwaną bronią myśliwską w swojej klasie za oceanem. Szczegóły na temat za jakiś czas opublikuje Shooting Industry ale już dzisiaj wiadomo, że Benelli staranie przygotował debiut. Wiadomo, że broń zostanie zaprezentowana w czterech wersjach w przedziale cenowym od 1999 $ do 2199 $. Ethos posiada bezwładnościowy system odrzutu Driven( dodatkowo zwiększający szybkość podawania amunicji do komory nabojowej), innowacyjny sytem tłumiący odrzut Progressive Komfort ( składający się z kilku warstw elastycznych płyt ), lufa wykonana w technologii Crio oraz wymienne muszki światłowodowe ( w kilku kolorach). Opcja Ethosa Butt wykonana jest z wysokiej jakości drewna z satynową powłoką ochronną. Masa strzelb- 2951 g i 2950 g w zależności od długości luf (28 i 26 cali).
 
Test amunicji na skupienie Prvi Partizan, Federal, Geco ze sztucera Heym SR-21.
 
Prawie 20 lat minęło kiedy Blaser wprowadził swój dwutakt R8. Wówczas wydawało się, że rynek broni został wywrócony do góry nogami. Przez ten czas pokazywały sie różne projekty, które szybko znikały z rynku. Browning już próbował swoich sił na rynku dwutaktów modelem Acera. Jak sie okazało nie był to sukces komercyjny. Na rynku poza Blaserem konkurować będzie z Merklem RX Helix. Browning Maral wywodzi się od najnowszej wersji znanego półautomatyczngo BAR-a Zenith. Sam BAR jest w ciągłej produkcji od 1966 roku. Ponad million sztuk broni świadczy o wyjątkowości konstrukcji. Główną różnicą między tymi dwoma sztucerami jest układ odprowadzenia gazów prochowych w przedramieniu BAR-a jest zastąpiony przez nowo opracowany zestaw stałych sprężyn powrotnych zamka. Podwójne sprężyny spiralne w opatentowanym systemie szybkiego przeładowania to dwie rolki ze stali nierdzewnej gwarantują wytrzymałośc co najmniej 5000 cykli. Zostały one przetestowane w fabryce do ponad 6000 cykli bez oznak awarii. Obsługa Marala jest prosta wręcz intuicyjna. Cofnięcie zamka do tyłu powoduje wyrzut łuski. Wystarczy puścić rączkę zamka by zamek samoczynnie wrócił do komory zaciagając z magazynka kolejny nabój i zaryglował się. Zdecydowany nacisk położono na bezpieczeństwo i ergonomię. Skąd koncepcja takiego systemu? W Europie jest szczególne zapotrzebowanie na tego rodzaju broń. Związane to jest z popularnością polowań pędzonych. To nie znaczy, że broń nie jest wszechstronna. Na obecną chwilę Browning dostarcza broń w kalibrach 0,308 Win, .30-06, 9,3 × 62 i 0,300. 
 
 

Założona w 2010 roku przez grupę entuzjastów strzelectwa precyzyjnego i wspierana przez prywatnych inwestorów, prywatna fabryka broni ORSIS (ORuzheinye SIStemy) ma swoją siedzibę w Moskwie. Produkcję rozpoczęto w 2011 roku a dziś ORSIS chyba można określić, że ma reputację broni światowej klasy w niezawodności i precyzji. Nowoczesna fabryka ma kilka sztandarowych modeli, bardzo ciepło przyjętych na rynku Europy Zachodniej takich jak Hunter, Alpine i Varmint. W ofercie jest także broń stricte wyczynowa i taktyczna. ORSIS charakteryzuje się wysoką dokładnością wykonania wspomniane modele mogą służyć zarówno jako broń do polowania jak i myśliwska. Osady wykonuje się przede wszystkim z laminatów i tworzyw sztucznych. Klasyczny zamek broni z bezpiecznikiem trójpołożeniowym, precyzyjny mechanizm spustowy, lufy wykonane ze stali nierdzewnej mogą być gładkie bądź ryflowane, szeroka gama kalibrów myśliwskich i wyczynowych zasługuje na pełne uznanie. O klasie strzelców i broni świadczy zwycięstwo Rosjan na Węgrzech w latach 2012/13 w Pucharze Europy w strzelectwie taktycznym. Zanim doszło do napięć politycznych z Ukrainą firma dostarczała lufy do m.in. Sako oraz Accuracy International. ORSIS składa także na potrzeby rynku rosyjskiego strzelby Marocchi Si12, karabinek szturmowy AR-10 i pistolety Glock.

 
 
Na rynku broni nie ma zbyt wielu konstrukcji, które są jednocześnie
samopowtarzalne i w dodatku byłyby konstrukcyjnie łamane. Design Beretty UGB Xcell powierzono znanemu styliście Giugiaro. Wydaje się, że opracowano ją z myślą o strzelnicach sportowych a inspirowano się pomysłem genialnej konstrukcji Cosmi. Główną zaletą tej broni jest konstrukcja łamana,  w stosunku do pokrewnych półautomatów można bezpiecznie ją rozładować.  Strzelba jest ładowana dwoma nabojami, pierwszy trafia do komory nabojowej drugi na podajnik umieszczony z boku.  Regulacja poduszki policzkowej z tzw. pamięcią jest głównym atutem tej jednostki. Poza tym  Xcell charakteryzuje się wysoką
szybkostrzelnością, wyrzutnik łusek znajduje się u dołu broni takie rozwiązanie nie powinno rozpraszać uwagi strzelca.  Broń dodatkowo wyposażono w mechanizm redukcji odrzutu umieszczony pod czółenkiem oraz czoki optima bore zapewniające maksymalne pokrycie celu. 
Aktualizacja zakładki 5.10.2015
Więcej dla użytkowników zalogowanych.

 

Dodał:  adm dnia kwiecień 26 2010 11:25:14         9 Komentarzy · 12453 Czytań · Drukuj
 
Komentarze
adm dnia październik 03 2011 18:21:48
Łowiec Polski grudniowe wydanie z 2010 roku opublikowało ciekawy artykuł o podziale w konstrukcjach pocisków myśliwskich do broni gwintowanej. Z racji, że ta skromna strona ( giwera.ubf) koncentruje się głównie na problematyce związanej z bezpieczeństwem i elementarnymi podstawami o broni i amunicji tym bardziej cieszy fakt tego artykułu. Na marginesie dodam, że na tej stronie internetowej już w maju 2010 roku starałem się to zagadnienie odrobinę przybliżyć. Tak czy inaczej cieszy fakt, że sprawa została omówiona przez poczytny miesięcznik jakim jest ŁP.-[b] http://giwera.ubf.pl/viewpage.php?page_id=5[/b]
adm dnia grudzień 03 2011 21:49:29
Komentarze przeniesiono do ciekawostek myśliwskich
adm dnia czerwiec 25 2013 19:56:32

Jest okazja naprawienia bałaganu jaki powstał po raz pierwszy z kupnem broni krótkiej do celów myśliwskich a teraz z kalibrami 5,6mm.
Nie ma sensu cytowanie artykułów - ,,zdefiniujcie sobie pojęcie kaliber''. Zawsze naprawie bałaganu powinien towarzyszyć jakiś rozsądny plan poprawienia tego co do tej pory było powodem krytyki przez myśliwych tu jednym głosem wydaje się mówią wszyscy od góry do dołu.
Ile to razy urzędnik był przyczyną problemów. Czy doczekamy się, że nie urzędnik będzie decydował co nam jest potrzebne do wykonywania polowania lecz My?
Owszem zasady, reguły wykonywania polowania muszą i powinny być lecz logika, której jest brak na coraz większym polu widać nie ma końca. Zawsze do głowy może przyjść postawienie przed faktem dokonanym osób elaborujących amunicję.
Ustawodawca wydaje się nie mieć pojęcia, że w sporej mierze zakazane kalibry kupowane były głównie do odstrzału drapieżników przy okazji na sarny i do podnoszenia szeroko rozumianych umiejętności strzeleckich. Pomijam fakt trudu jaki włożył w załatwianie papierków. Jest dobra okazja by wycofując się ze złych decyzji uznać za kalibry myśliwskie .17 i .22WMR nawet legendę .22 Hornet ( 5,6 x, 36 R ) no i docenienia 30 tysięcy posiadaczy .222, .223 skutecznych w eliminowaniu dużej populacji drapieżników. To wszystko przełoży się w jakiejś mierze na stan zwierzyny drobnej.
Może w zasadach wykonywania polowania użyć pojęć zdefiniowanego kalibru, energii i typu pocisków zalecanych do skutecznego odstrzału np. przy polowaniu na jelenie, daniele, itd..... energia pocisku w odległości 100 m od wylotu lufy nie może być mniejsza niż 2000 J przy czym kaliber nie mniejszy niż....z zalecanym pociskiem(ami)...
Tu myśliwy miałby duże pole wyboru. Jest także pora zainteresowania się krukowatymi oraz szczurem wędrownym.
Znakomicie sprawdziłaby się broń z bocznym zapłonem czy tez pneumatyczna. A może wrócić do starego stylu wychowania dobrego myśliwego (przepraszam za takie sformułowanie) rok polowania z dubeltówką. Jest nas około 106 tysięcy plus sympatycy to już sporo. Zrobiła się moda na referenda i dobrze skoro nikt nie słucha, może ktoś posłucha?
wilga 85 dnia sierpień 10 2013 07:54:26
Mam żal, że w istotnych dla nas sprawach nie ukazała się wzmianka(informacja) związana z ubojem rytualnym, w której to poruszono sprawy dotyczące bezpośrednio łowiectwa.
,,I jak tu nie być malkontentem''???
Darz Bór
wilga 85 dnia sierpień 10 2013 07:56:31
http://www.wprost.pl/ar/408137/Uboj-rytualny-Tusk-a-polowania-Tam-zwierzeta-cierpia-bardziej/
adm dnia sierpień 12 2013 23:04:59
Za niedopatrzenie pozostaje mi tylko przeprosić.
Darz Bór
KarolK dnia wrzesień 15 2013 15:50:31
Wiedziałem że lis jest drapieżnikiem i smakują mu koźlaki ale dzikom to mnie zaskoczylo.
Swoją drogą fajna ciekawostka i dobry film http://www.youtube.com/watch?v=HKDe-XGxwrk
kasio dnia sierpień 26 2014 14:26:44
Nie da się zmodyfikować wiadomości tak aby wyglądała na aktualną? data z 2010 jest trochę myląca:-)
--
adm dnia sierpień 26 2014 18:10:54
kasio- Niestety jest to data utworzenia danej zakładki, dlatego podana jest data aktualizacji. Plusem jest to, że widać przybliżoną datę założenia strony i forum. Pzdr. Darz Bór
P.S
Link zamieszczony znajduje sie w Twoim profilu.[Email] [Strona] [PW]
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Ankieta
Jakich rozmiarów czoków używasz podczas polowania na kaczki?

0,5: 0,75

0,5: full

0,75: full

0,25: 0,5

Różnych w zależności od formy polowania

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.

Z giwerą w łowisko!
1,197,476 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.
 

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie