Ciekawostki myśliwskie- kaliber 8,5x63/R (dla użytkowników zalogowanych)
Dodane przez adm dnia Kwiecień 26 2010 11:25:14

Meopta ogłosiła nową serię lunet na początku roku dopiero teraz można kupić serię Optika 6. Dla myśliwych oferowane są lunety z tubusem 30 mm 1-6x24, 2,5-14x44, 3-18x (50) 56, natomiast dla strzelców sportowych o średnicy 34 mm 5-30x56. Szeroką gamę siatek celowniczych uzupełnia innowacyjny podświetlany DichroTech, który nie wymaga zasilania baterią. 

 

Mannlicher Brezze  to odpowiedź na Blasera R8 Silence. Za bazę posłużyły modele SM 12 i CL 2 w osadzie z drewna lub karbonowej.  Lufa z nakręconym modulatorem ma długość 40,7cm. W zależności od osady sztucer waży 3,5kg- 3,05kg. Steyr udostępnia broń na razie w dwóch kalibrach 6,5 Creedmore i .308 Win. z klasycznym magazynkiem na 4 sztuki lub powiększonym do 10 sztuk amunicji.

 Aktualizacja 17.10.2019


Rozszerzona zawartość newsa
 

Nawet sceptycy, którzy twierdzili, że sprawa rozwoju technicznego klasycznych sztucerów powtarzalnych dotarła do ściany i że nic już w nich nie można zmienić muszą dziś przyznać, iż konstrukcja S 404 jest przemyślana na tyle, że stawia tę broń na poziomie odmiennym, niż dotychczasowe repetiery. Osoby zaczynający przygodę z łowiectwem i mający większą kwotę do dyspozycji śmiało mogą tą broń uwzględnić. I rzeczywiście: rozwiązań zastosowanych w nowym Sauerze 404 trudno nie zauważyć, choć na zewnątrz zgrabny sztucer wpisuje się w stylistykę sprawdzonego modelu 202, do którego upodobniono już wcześniej samopowtarzalny S 303. Z ciekawych rozwiązań warto zauważyć:

-napinacz iglicy znajdujący się na końcu zamka,

-uniwersalny klucz znajdujący się w bączku z przodu łoża sztucera. Pozwala on na rozebranie broni niemalże na części pierwsze,

-regulacja twardości spustu. Możemy regulować do wartości: 550g, 750g, 1000g, 1250g,

-regulacja położenia spustu w dwóch płaszczyznach: przód-tył o 8mm oraz prawo-lewo w zakresie 5mm.

-dzięki intuicyjnej wymianie trzonu zamka możemy dowolnie wymieniać lufy z innymi kalibrami. Co więcej wysunięcie trzonu może być doskonałym zabezpieczeniem broni podczas podróży,

-nowy system montażu optyki na nowej 404-ce również wydaje się być ciekawym udogodnieniem. Magazynek posiada zabezpieczenie przed wypięciem. Cenowo S 404 jest zbliżony do konkurencji z Niemiec.

 

Przykładem praktycznego podejścia do polowania jest Versa Max broń posiadająca samoregulujący się systemem gazowy, który zapewnia niezawodne funkcjonowanie broni przy użyciu amunicji o łuskach 70, 76 i 89 mm. Zasada działania jest prosta: broń ma nie jeden, ale siedem otworów gazowych w lufie usytuowanych w komorze nabojowej, proporcjonalnie rozmieszczonych do długości łusek- im dłuższa łuska tym mniej otworów jest odsłoniętych. System jest samoczyszczący, co gwarantuje niezawodność broni w przypadku dużej liczby wystrzelonych ładunków..

 

3 lata temu debiutował amerykański sztucer Dimension firmy Thompson Center, który jest częścią Smith & Wasson. Dimesion jest klasyczną poza w designem, czterotaktową bronią myśliwską. Czy konstruktorzy przedobrzyli z awangardowym wyglądem zapewne pozostanie kwestią gustu. Na uwagę zasługuje możliwość adaptacji sztucera pod kątem polowania a także szybkiego jej rozkładania. Możliwości adaptacji są dość szerokie w systemie LOC (Locking Optimized Components). Zamki oraz magazynki są kompatybilne i zostały przygotowane w pakietach alfabetycznych i kolorystycznych ułatwiających dopasowanie poszczególnych części sztucera np. w pakiecie A kupujemy broń .204Ruger lub .223Rem, długość luf 22’’ o skoku gwintu odpowiednio 1:10’’ i 1:12’’- przy ewentualnej wymianie kalibru pozostaje nam dokupienie lufy. Niezależnie od zastosowanego pakietu cena sztucera oscyluje ok. 630$, decydując się na dodatkowy kaliber np. partii C zapłacimy za lufę 198$, zamek 127$, klucz dynamometryczny 65$, magazynek na 3 naboje 27$, łoże sztucera w kamuflażu 320$. Broń jest oferowana dla prawo i lewo ręcznych myśliwych.

 
Zasada przeładowywania sztucerów samopowtarzalnych polega na wykorzystaniu energii gazów prochowych odprowadzanych przez boczny otwór w lufie. Rozwiązanie takie jest tanie, niezawodne w działaniu przez producenta określone na 100000 przeładowań i stosunkowo proste. Podstawowe rozwiązania konstrukcyjne automatyki Heanel SLB 2000 zostały przeniesione także do sztucera Merkel SR 1 a to z powodu powiązań kapitałowych obu firm. Sam model Heanela to identyczna broń z Heckler und Koch, którego można spotkać na rynku wtórnym o tym samym symbolu. Sama konstrukcja była wcześniej wykorzystywana w broni HK 660 i HK 770. Wracając do SLB- posiada zamek ryglowany przez obrót 6-ciu rygli, automatyka broni pozwala na stosowanie różnego rodzaju amunicji bez konieczności regulacji mechanizmu odprowadzania gazów. Sztucer występuje w osadzie drewnianej lub w Realtree w kalibrach 0,223 Rem; 7x64; .308 Win.; .30-06; 8x57 IS i 9.3x62 a także w kalibrach magnum: 7mm Rem.Mag.; 0,300 Win. Mag.. Zabezpieczenie broni postawiono na najwyższym poziomie. Design sztucera to pojęcie względne. Niektórzy twierdzą, że Heanel przypomina ,,wiosło" ale to chyba jedyna na rynku broń myśliwska samopowtarzalna mająca bezpiecznik działający na spust oraz na mechanizm uderzeniowy. No i jeszcze jeden atut, broń cenowo jest atrakcyjna w porównaniu z konkurencją.
 

W dzisiejszych czasach myśliwego trudno jest zaskoczyć nietypowym egzemplarzem broni. A gdyby tak (hybryda) kniejówka połączona została z systemem pump-action? Wszystko za sprawą niemieckiego inżyniera Christiana Scherpfa, który zdobył duże doświadczenie pracując w jednej niemieckich firm produkujących broń myśliwską. Później założył własną firmę Innogun. Przez kilka lat testów udoskonalał swojąkonstrukcję a broń nazwał Hybrid. Broń jest cięższa od kniejówki, wagą zbliżona do drylinga. W zależności od modułu zastosowanego 3,5-3,8kg. Przeładowywanie lufy kulowej odbywa się jak w ,,pompce’’. Atutem takiego repetowania jest możliwość oddania szybkich kolejnych strzałów, bez odrywania rąk i zmiany pozycji strzeleckiej. Do dyspozycji mamy kombinację magazynków 1, 3 i 5-cio nabojowych podpinanych od spodu. Lufy nie są ze sobą trwale zlutowane. Innogun oferuje do swojej kniejówki wkładki do lufy śrutowej, które mogą występować w wielu kalibrach gwintowanych, zamieniając naszą kniejówkę w ekspres. Broń posiada dwa spusty regulowane, które możemy indywidualnie ustawić. Konstrukcyjnie broń wymusiła bardzo mały kąt otwarcia lufy śrutowej po złamaniu, umożliwiając szybki załadunek śrutu do górnej lufy (12/76). Przemyślaną konstrukcją jest dwunastoryglowy zamek oraz system blokujący iglicę, która odblokuje się dopiero po całkowitym obrocie zamka w komorze nabojowej. Cena takiej hybrydy od 4990-5990 €.

 

Jak powstaje broń do benchrestu.

 
 
Browning Citori 725 Sporting i 725 Field kaliber 20 jest dostępny w nowej wersji. Lekka klasyczna strzelba wysokiej jakości nie różni się od innych modeli: m.in. system tłumienia odrzutu Inflex II(kierowanie kolby ku dołowi) i lufy Back-Bored( metoda wiercenia luf). W modelu Field możemy wybierać lufy o długości 26-28 cali w Sportingu 28, 30 i 32 cale. Cena w USA od 2460 $.
 
 
Elegancka, nowoczesna, stworzona dzięki najnowszym osiągnięciom firmy Benelli, śrutówka Ethos jest najbardziej oczekiwaną bronią myśliwską w swojej klasie za oceanem. Szczegóły na temat za jakiś czas opublikuje Shooting Industry ale już dzisiaj wiadomo, że Benelli staranie przygotował debiut. Wiadomo, że broń zostanie zaprezentowana w czterech wersjach w przedziale cenowym od 1999 $ do 2199 $. Ethos posiada bezwładnościowy system odrzutu Driven( dodatkowo zwiększający szybkość podawania amunicji do komory nabojowej), innowacyjny sytem tłumiący odrzut Progressive Komfort ( składający się z kilku warstw elastycznych płyt ), lufa wykonana w technologii Crio oraz wymienne muszki światłowodowe ( w kilku kolorach). Opcja Ethosa Butt wykonana jest z wysokiej jakości drewna z satynową powłoką ochronną. Masa strzelb- 2951 g i 2950 g w zależności od długości luf (28 i 26 cali).
 
Test amunicji na skupienie Prvi Partizan, Federal, Geco ze sztucera Heym SR-21.
 
Prawie 20 lat minęło kiedy Blaser wprowadził swój dwutakt R8. Wówczas wydawało się, że rynek broni został wywrócony do góry nogami. Przez ten czas pokazywały sie różne projekty, które szybko znikały z rynku. Browning już próbował swoich sił na rynku dwutaktów modelem Acera. Jak sie okazało nie był to sukces komercyjny. Na rynku poza Blaserem konkurować będzie z Merklem RX Helix. Browning Maral wywodzi się od najnowszej wersji znanego półautomatyczngo BAR-a Zenith. Sam BAR jest w ciągłej produkcji od 1966 roku. Ponad million sztuk broni świadczy o wyjątkowości konstrukcji. Główną różnicą między tymi dwoma sztucerami jest układ odprowadzenia gazów prochowych w przedramieniu BAR-a jest zastąpiony przez nowo opracowany zestaw stałych sprężyn powrotnych zamka. Podwójne sprężyny spiralne w opatentowanym systemie szybkiego przeładowania to dwie rolki ze stali nierdzewnej gwarantują wytrzymałośc co najmniej 5000 cykli. Zostały one przetestowane w fabryce do ponad 6000 cykli bez oznak awarii. Obsługa Marala jest prosta wręcz intuicyjna. Cofnięcie zamka do tyłu powoduje wyrzut łuski. Wystarczy puścić rączkę zamka by zamek samoczynnie wrócił do komory zaciagając z magazynka kolejny nabój i zaryglował się. Zdecydowany nacisk położono na bezpieczeństwo i ergonomię. Skąd koncepcja takiego systemu? W Europie jest szczególne zapotrzebowanie na tego rodzaju broń. Związane to jest z popularnością polowań pędzonych. To nie znaczy, że broń nie jest wszechstronna. Na obecną chwilę Browning dostarcza broń w kalibrach 0,308 Win, .30-06, 9,3 × 62 i 0,300. 
 
 

Założona w 2010 roku przez grupę entuzjastów strzelectwa precyzyjnego i wspierana przez prywatnych inwestorów, prywatna fabryka broni ORSIS (ORuzheinye SIStemy) ma swoją siedzibę w Moskwie. Produkcję rozpoczęto w 2011 roku a dziś ORSIS chyba można określić, że ma reputację broni światowej klasy w niezawodności i precyzji. Nowoczesna fabryka ma kilka sztandarowych modeli, bardzo ciepło przyjętych na rynku Europy Zachodniej takich jak Hunter, Alpine i Varmint. W ofercie jest także broń stricte wyczynowa i taktyczna. ORSIS charakteryzuje się wysoką dokładnością wykonania wspomniane modele mogą służyć zarówno jako broń do polowania jak i myśliwska. Osady wykonuje się przede wszystkim z laminatów i tworzyw sztucznych. Klasyczny zamek broni z bezpiecznikiem trójpołożeniowym, precyzyjny mechanizm spustowy, lufy wykonane ze stali nierdzewnej mogą być gładkie bądź ryflowane, szeroka gama kalibrów myśliwskich i wyczynowych zasługuje na pełne uznanie. O klasie strzelców i broni świadczy zwycięstwo Rosjan na Węgrzech w latach 2012/13 w Pucharze Europy w strzelectwie taktycznym. Zanim doszło do napięć politycznych z Ukrainą firma dostarczała lufy do m.in. Sako oraz Accuracy International. ORSIS składa także na potrzeby rynku rosyjskiego strzelby Marocchi Si12, karabinek szturmowy AR-10 i pistolety Glock.

 
 
Na rynku broni nie ma zbyt wielu konstrukcji, które są jednocześnie
samopowtarzalne i w dodatku byłyby konstrukcyjnie łamane. Design Beretty UGB Xcell powierzono znanemu styliście Giugiaro. Wydaje się, że opracowano ją z myślą o strzelnicach sportowych a inspirowano się pomysłem genialnej konstrukcji Cosmi. Główną zaletą tej broni jest konstrukcja łamana,  w stosunku do pokrewnych półautomatów można bezpiecznie ją rozładować.  Strzelba jest ładowana dwoma nabojami, pierwszy trafia do komory nabojowej drugi na podajnik umieszczony z boku.  Regulacja poduszki policzkowej z tzw. pamięcią jest głównym atutem tej jednostki. Poza tym  Xcell charakteryzuje się wysoką
szybkostrzelnością, wyrzutnik łusek znajduje się u dołu broni takie rozwiązanie nie powinno rozpraszać uwagi strzelca.  Broń dodatkowo wyposażono w mechanizm redukcji odrzutu umieszczony pod czółenkiem oraz czoki optima bore zapewniające maksymalne pokrycie celu. 
Aktualizacja zakładki 5.10.2015
Więcej dla użytkowników zalogowanych.